Quiero Salsa Szczecin

Practice? Warto przychodzić?

Stały się ostatnio bardzo popularne. Organizują je szkoły na całym świecie, zarówno te salsowe, jak i niesalsowe. Co to takiego? Practice! Taneczne, nieformalne, zazwyczaj wieczorowe potańcówki. Ale czy aby na pewno wszyscy rozumiemy jaka jest ich idea? :)

 

Słowo practice w języku polskim

Sam wyraz „practice” pochodzi rzecz jasna z języka angielskiego, po polsku wymawiamy je „praktis”. W przypadku tego słowa, tak samo jak w przypadku każdego innego wyrazu obcego, obowiązują standardowe reguły języka polskiego.

Wyrazy obce kończące się spółgłoską lub samogłoską, którą wymawiamy (np. pachanga, bachata, salsa), odmienia się tak, jak wszystkie inne. Nie stosujemy żadnych apostrofów ani myślników. Trzeba jednak pamiętać, aby całą końcówkę wyrazu zapisać zgodnie z jej polskim brzmieniem. Mówimy zatem „tańczę pachangę” a nie „tańczę pachanga’ę”.

Natomiast wyrazy kończące się samogłoską, której nie wymawia się (czyli dla przykładu nasz practice), odmieniamy, dodając odpowiednią końcówkę poprzedzoną apostrofem. Mówimy więc, że „dawno nie było practice’a” a nie „dawno nie było practica” lub „dawno nie było practicea” czy „dawno nie było practice”.

Zauważyliśmy również, że w języku potocznym słowo „practice” stało się bardzo powszechne, co powoduje, że często zyskuje wręcz polską pisownię. Widzimy więc często… „praktisy” :) Zastanawiamy się co na taką pisownię powiedziałby profesor Miodek :)

 

Czym jest practice?

Practice znaczeń w języku polskim ma co najmniej kilka: „praktyka”, „zadanie”, „trening”. I wszystkie one jak najbardziej oddają właściwe znaczenie tych spotkań. Spotykamy się, aby przećwiczyć poznany na regularnych zajęciach materiał. Tylko tyle i aż tyle. Co w takim razie odróżnia practice od zwykłych imprez?

Po pierwsze na imprezy przychodzimy przede wszystkim bawić się. Tam mniej istotne jest wykonywanie wszystkich figur poprawnie technicznie. Najważniejsza jest, przynajmniej naszym zdaniem, zabawa. Na practice z kolei przychodzimy przede wszystkim, aby ćwiczyć. Właśnie tam powinniśmy próbować najtrudniejszych rzeczy, które jeszcze nie do końca nam wychodzą. Wszak jeśli jest na świecie jakieś miejsce, gdzie może nam nie wychodzić, to jest to właśnie sala do ćwiczeń :) Korzystajmy z tego! Po drugie na imprezach muzyka jest dużo szybsza i intensywniejsza, na practice’ach muzyka bardziej sprzyja skupieniu i ćwiczeniom. Na practice’ach są również instruktorzy, których można w każdej chwili poprosić o konsultacje. Na imprezach może i są, ale zapewne nie konsultacje mają w głowach :) Po trzecie mamy tendencję do „odstawiania się” na imprezy :) Zakładamy ładne ciuszki, dziewczyny często specjalnie malują się. Practice to jednak bardziej trening, dlatego dres i wygodne buty do tańca są dobrą opcją. Na imprezach można też pić alkohol, na practice’ach już nie :)

 

Warto przyjść?

Ależ oczywiście, że tak! Jeśli tylko masz odpowiednie nastawienie, to „practice” jest jedną z najwspanialszych rzeczy pod słońcem. Dlaczego?

 

Wchodzę w to!

Jeśli tylko masz ochotę, przyjdź i zobacz na własne oczy! Raz w miesiącu zapraszamy wszystkich naszych kursantów do darmowego, aktywnego udziału w practice’ach. Jeśli natomiast jeszcze nie tańczysz w naszej szkole, możesz zawsze śmiało przyjść obejrzeć jak tańczą inni. Jeśli tylko Ci się spodoba, możesz w każdej chwili dołączyć do naszej pomarańczowej rodziny :)

Więcej informacji o practice'achZobacz aktualny grafik zajęć

 

Zgadzasz się? Nie zgadzasz się? Chcesz dodać coś od siebie? Napisz do nas maila albo skomentuj na naszym facebooku :)

Autor: Marek Streich