Quiero Salsa Szczecin

Terapia poprzez uśmiech, czyli rozmowa z Gosią Golą

W zasadzie wszyscy w Quiero zajmujemy się nie tylko tańcem. Każdy z nas w jakiś sposób wpływa na otaczający świat. Dzisiaj w wywiadzie Salsowego Pudelka chcielibyśmy przybliżyć Wam nieco temat terapii poprzez uśmiech, dlatego porozmawiamy krótko z Gosią Golą na temat jej roli w Fundacji „Dr Clown”.

Marek Streich: Na początku proszę powiedz jak to się stało, że dołączyłaś do Fundacji „Dr Clown”?

Gosia Gola: W sumie… dzięki QS! Bo tam spotkałam Adama, uśmiechniętego studenta medycyny, który był „doktorem klaunem” w Fundacji. Mówił, że szukają wolontariuszy a że śmiech jest mi bliski od razu byłam na tak :):)

Dzień Niebieskiego Latawca organizowany przez szczeciński oddział Krajowego Towarzystwa Autyzmu

Marek Streich: Głównym celem Fundacji „Dr Clown” jest wywoływanie uśmiechu na twarzach chorych. W jaki sposób próbujecie wywołać ten uśmiech?

Gosia Gola: Wykorzystujemy techniki szeroko rozumianej terapii śmiechem – od różnych ćwiczeń ze śmiechem związanych, przez elementy klaunady takie jak żonglerka czy modelowanie balonów po jogę śmiechu :):) Ale chyba najważniejszym tym „co wykorzystujemy” jesteśmy my sami – nasza pozytywna energia i chęć niesienia uśmiechu i radości.

Marek Streich: Jaka jest Twoja rola w Fundacji „Dr Clown”? Czym głównie się zajmujesz i jak często?

Gosia Gola: Początkowo byłam wolontariuszką. Teraz jestem pełnomocnikiem Fundacji „Dr Clown” w Szczecinie i najogólniej mówiąc moim zadaniem jest „ogarnianie Fundacji w Szczecinie” – szukanie wolontariuszy, organizacja różnych akcji i szkoleń, współpraca ze szpitalem czy innymi placówkami, cała papierologia związana z działaniem Fundacji na terenie Szczecina, szukanie sponsorów, darczyńców… dużo by wymieniać. Jednak wciąż najbardziej ukochaną częścią mojej pracy jest wychodzenie na oddziały szpitalne – bo oczywiście wciąż to robię :):)

Doktorzy Clowni w akcji

Marek Streich: Z tego co przeczytałem, staracie się wzbudzić uśmiech na twarzach nie tylko chorych dzieci, ale też seniorów, niepełnosprawnych oraz osób w okresie terminalnym. Jak bardzo różni się w takich przypadkach Wasza praca?

Gosia Gola: Jeśli chodzi o osoby niepełnosprawne, to w zasadzie nie różni się aż tak bardzo – współpracujemy ze szkołą specjalną, pomagamy też czasami w imprezach :):) towarzystwu autyzmu – pracujemy wtedy z dziećmi, więc nie zmienia się niemal nic. Jeśli chodzi o seniorów – faktycznie trzeba „coś” zmienić – oni częściej potrzebują zwyczajnie porozmawiać, kochają śpiewać! Ale tak sobie myślę, że dużo zależy też od człowieka po prostu – czasami z seniorami można wygłupiać się bardziej niż z dziećmi, czasami jakiś mały pacjent potrzebuje rozmowy. Najważniejsze to otworzyć się na człowieka i odpowiadać na jego potrzeby – niezależnie z kim pracujemy.

Marek Streich: Czy jest jakiś sposób, w jaki społeczność QS mogłaby wspomóc działania Fundacji?

Gosia Gola: Zachęcam z całego serca do odnalezienia w sobie „doktora clowna” :):) Zanoszenie uśmiechu i radości tam, gdzie często jest szaro i smutno jest na prawdę wspaniałe! Wiele badań potwierdza również wspaniałe działanie śmiechu na człowieka. Pomagamy zatem nie tylko innym, ale też sobie, a wolontariuszy nigdy dość ;):)

Marek Streich: Można Wam przekazać 1% podatku?

Gosia Gola: Można i warto, bo u nas 1% podatku to 100% uśmiechu :):) Wszelkie informacje na temat tego, jak można pomóc znajdują się na stronie Fundacji: www.drclown.pl :):)

Doktorzy Clowni w programie Galaktyka Pomerania

Marek Streich: Jakie jest Twoje marzenie związane z Fundacją „Dr Clown”?

Gosia Gola: Och, tylko jedno? Myślę, że największe jest takie, żeby w Szczecinie było więcej „doktorów clownów”. Żebyśmy mogli rozszerzać naszą działalność i zanosić uśmiech i radość w coraz większą liczbę miejsc, do coraz większej ilości osób. Tak, aby Szczecin stał się baaardzo uśmiechniętym miastem ;):)

I oby tak się stało!

Trzymamy mocno kciuki za Gosię oraz całą Fundację „Dr Clown”, aby wciąż dzielnie pomagali chorym i aby szczecińska rodzina „doktorów clownów” powiększała się coraz bardziej :):)

Wywiad przeprowadził sam Gan Gon bez Gan Gan, ponieważ Agnieszka realizuje kolejny projekt Buena Onda.